تفاوت استانداردهای پورت سریال RS232 و RS485 و RS422

RS232 و RS485 و RS422 هر سه پورت سریال هستند.
ویژگی های RS232 :
پورت سریال RS232 محبوب ترین رابط و همچنین یکی از اولین پورت های کامپیوتر می باشد.
اکثرا پورت RS232 پورت سریال خوانده می شود اما این ممکن است باعث سردرگمی شود زیرا دیگر رابط های سریال موجود است. RS-232 به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد، چون به راحتی در دسترس است.
شما معمولا نیازی به خرید یک پورت RS-232 ندارید چون در هر کامپیوتر معمولا موجود است.

با این حال، معایبی هم دارد :
1. فاصله محدود : طول کابل محدود به 50 فوت یا کمتر است. بسیاری از آنها ادعا می کنند که بیشتر کار کنند اما این توصیه نمی شود.
2. حساس به نویز : RS-232 تک تک است، به این معنی که خطوط انتقال و دریافت به یک زمینه مشترک اشاره دارد.
3. Not Multi-drop : فقط می توانید یک دستگاه RS-232 را در هر پورت وصل کنید و قابلیت شبکه شدن ندارد.

rs232 digik

ویژگی های RS422 :
RS-422 شبیه به RS-232 است و می تواند به همان شیوه برنامه ریزی شود، با این حال، مزایا و معایبی را ارائه می دهد. یک مشکل این است که شما باید یک پورت RS-422 یا حداقل تبدیل RS-232 به RS-422 را خریداری کنید، زیرا کامپیوتر با استاندارد این استاندارد ارتباطی ندارد. همچنین ممکن است دریابید که دستگاه های کمتری از RS-422 پشتیبانی می کنند.
برخی مزایای این پورت عبارتند از:
1. فاصله زیاد را پشتیبانی میکند : تا 500 فوت عموما پشتیبانی می شود و با تکرار کننده ها، می توان حتی فاصله های بیشتری را به دست آورد.
2. Multi-Drop: به طور معمول، تا 32 دستگاه را می توان در هر پورت متصل کرد، و حتی بیشتر با استفاده از تکرار کننده. دستگاه ها از طریق آدرس های منحصر به فرد اختصاص داده شده به هر دستگاه مشخص می شوند. به عنوان مثال، اگر شما 5 دستگاه را به یک پورت متصل کرده اید، آنها را به عنوان واحدهای 1 تا 5 معرفی می کنند. اگر می خواهید به واحد شماره 1 ارتباط برقرار کنید، یک دستور را به واحد #1 ارسال می کنید. تمام واحدها فرمان را می شنوند، اما تنها آدرس واحد پاسخ می دهد. این نیز برای RS-485 اعمال می شود. آدرس ها را می توان از طریق سوئیچ یا نرم افزار، بسته به طراحی دستگاه تنظیم کرد.
3. مقاوم در برابر نویز: از آنجا که از یک جفت فرستنده و دریافت FLOATING جداگانه (چهار سیم) استفاده می کند، آن را ایمنی بهتر از RS-232 ارائه می دهد.

rs422 digik

ویژگی های RS485 :
RS-485 بسیار شبیه RS-422 است. تا آنجا که اغلب باعث سردرگمی می شود. هر دو Multi-Drop هستند و هر دو می توانند از طریق فاصله های بسیار طولانی ارتباط برقرار کنند
دلایل انتخاب RS485 چیست ؟
اول از همه، RS-485 به طور کلی یک سیستم دو سیم است، هرچند برخی از تولیدکنندگان ممکن است 4 سیم RS-485 را مشخص کنند که به مراتب کمتر رایج و خیلی شبیه به RS-422 است.

در اینجا برخی از تفاوت های عمده بین RS-485 و RS-422 دو سیم است :
1. RS-485 می تواند چندین دستگاه فرمانده و دستگاه های مختلف گوش دادن داشته باشد. RS-422 می تواند تنها یک فرمانده و دستگاه های مختلف گوش دادن داشته باشد.
به عنوان مثال، شما می توانید یک کامپیوتر (دستگاه فرمانده) را به 10 کنترل کننده دما (شنوندگان) وصل کنید. PC می تواند هر یک از کنترل کننده ها را برای تغییر نقطه تنظیم و یا ارسال یک خواندن درجه حرارت، آموزش دهد، اما هیچ یک از کنترل کننده ها نمی توانند هر یک از کنترل کننده های دیگر را کنترل کنند.
با استفاده از RS-485 شما می توانید چندین PC و چندین کنترل کننده در یک باس داشته باشید، به طوری که یک کامپیوتر می تواند یک دستور را برای تغییر یک نقطه تنظیم ارسال کند و یک کامپیوتر دیگر می تواند یک دستور برای ارسال داده ها و غیره ارسال کند. به یاد داشته باشید که تمام دستگاه های موجود در باس باید یک آدرس واحد منحصر به فرد داشته باشند، به طوری که تنها آدرس واحد پاسخ خواهد داد. (شبیه به RS-422)
2. سیم کشی RS-485 آسان تر است، زیرا شما فقط با 2 سیم به جای 4 برخورد می کنید.
3. برنامه ریزی RS-485 دشوار است، زیرا شما در حال ارسال و دریافت در همان دو سیم، شما نیاز به فعال کردن و غیر فعال کردن فرستنده در زمان درست، به طوری که شما ممکن است ارتباطات مناسب انجام دهد. تصور کنید یک فرمان $2 را از فرستنده ارسال کنید. اگر فرستنده در زمان خاموش نباشد، داده های ارسال شده توسط دستگاه دیگری از دست می رود.
اگر فرستنده خیلی سریع خاموش شود احتمال وجود دارد که بخشی از فرمان $2 قبل از آنکه فرصتی برای پایان دادن به انتقال بیت کاراکتر داشته باشد، قطع می شود.
هنگام برنامه ریزی یک کارت پلاگین RS-485، شما می توانید REGISTER STATUS را بخوانید تا تعیین کنید که آیا زمان تغییر یا غیر فعال شدن است یا خیر.
بعضی از کارت ها مانند OMG-ULTRA-485 یک حالت AUTO دارند که به اندازه کافی هوشمندانه است و این کار را به صورت خودکار انجام می دهد و آن را به برنامه نویس شفاف می دهد.

rs485network

درباره میکا صنعت آسیا

شركت مهندسي میکا صنعت آسیا در شهریور ماه سال 1395 جهت ارائه خدمات مشاوره، طراحی و ساخت بردهای الکترونیکی، طراحی و ساخت تجهیزات و نرم افزارهای مبتنی بر تکنولوژی IOT، خدمات مشاوره، طراحی و تولید نرم افزارهای خاص تأسيس گرديد.

مأموريت شرکت میکا صنعت آسیا، ارائه بهترين پيشنهادات و راه حل ها به کارفرمايان، پيمانکاران و مشاوران در زمینه طراحی و تولید تجهیزات الکترونیکی و نرم افزارهای مرتبط با پروژه های خشکی(on-shore) و فراساحلی( off-shore) مبتنی بر روشهای روز دنیا است.

ادامه مطلب

تماس با ما